US

71/100, Jordan Peele Get Out kadar iyi bir eser çıkaramamış olsa da hala izlenebilir

2017’nin en iyi filmi Get Out’un yönetmeni (ve yazarından) 2 yıl aradan sonra bir korku filmi daha. Pek “Ayla ve Müslüm filminin yapımcısından” tadını alamasak da prodüksiyon yine Blumhouse (Paranormal Activity serisi, Insidious serisi, Purge serisi, Happy Death Day serisi, Ouija serisi (diğerleri fena değil ama bu cidden çok kötü, uzak durun aman) ve daha nice orta kalitede korku filminin çıktığı firma). 2017’de düşük bütçe ve çok bilindik oyuncularla hiç beklenmedik bir başarıya imza atmıştı ve nedense o yıl Oscar ödüllerinde hakkı yenilmişti (Moonlight almıştı o sene ki kıyas bile edilmez bence). Get Out ile ilgili en sevdiğim şey de aslında iyi bir korku filmi için kan dolu efektler, her köşe başından fışkıran yaratıklar gerekmediğiydi. Tek ihtiyacınız olan merak uyandıran, kendi içinde tutarlı ve izleyiciyle dalga geçmeyen bir hikayeydi ve Get Out’da bu fazlasıyla vardı. Gelgelelim Jordan Peele 2 yıl aradan sonra yine kendisinin yazdığı bir filmde, aynı prodüksiyon şirketinin desteğiyle kamera arkasına geçiyor. Sonuç… Eh işte.

Yönetmen: Jordan Peele’yi gerçekten seviyorum. İlk filmi bile fazlasıyla yeter. Yönetmenlik kariyerinde erken dönem (ağırlıklı komedi) oyunculuk tecrübeleriyle tamamen zıt bir istikamete doğru gitmesi bile fazlasıyla takdire şayan. Get Out ile yıldızı parladıktan sonra herkes doğal olarak beklentiye girdi (usta bizim bir HBO için çekilen Lovecraft Country dizisi vardı o nerede kaldı?) US aslında kısmen o beklentiyi karşılıyor. Çekimler düzgün, oyuncular göz dolduruyorlar. Hikaye akışında sırıtan fazla sahne yok. Alnının akıyla çıkıyor bu deneyimden Peele.

Senaryo: Aslında… Gerçekten kötü değil. Üzerine düşünülmüş, karakterler ve olay akışı ile cidden uğraşılmış. Orası kesin belli oluyor. Ama fazla gönderme ve politik mesaj verme kaygısı bunların hepsinin önüne geçiyor, hikayeyi fazlasıyla geri planda tutuyor. Alt metin doyurucu, gereksiz ve saçma diyalog az. İyi olabileceği yerlerde ufak tefek aksaklıklar bunun önüne geçiyor gibi. Trump Amerikası üzerinden göçmen politikaları ve onların varlığının orta sınıfı nasıl tehdit ettiğine dair bir hikaye okudum ben. Kimlik değiştirme, kendini bir topluma kabul ettirebilme (Get Out’ta da işlenmişti) diğer alt başlıklar.

Oyunculuk: Black Panther filminden iki oyuncuyu başrolde görüyoruz bu defa. Lupita Nyong’o (doğru mu yazdım diye 2-3 defa kontrol ettim, neden böyle zor soyisimler seçiyorsunuz?) kendi etrafında örülen hikayenin ciddiyetini anlamış ve ona yakışan bir performans çıkarmış ortaya. Winston Duke da filmin komedi veya aksiyona ihtiyacı olduğu anlarda parlıyor.

Sinematografi/ Diğer: Görüntü yönetimi başarılı. Efektler (özellikle sonlara doğru aksiyonun tırmandığı anlarda) çok abartılı tutulmamış sade ve inandırıcı (aklımda kaldığı kadarını gözümün önünde canlandırdığımda CGI’dan ziyade props kullanılmış diyorum, ayrıca bu teknik detayları öğrenebileceğim bir yerler olmalı ya, internetlerde dolaşıp duruyorum genelde bu vb konular için). Soundtrack seçimi bazen absürt kaçsa da genelde iyi.

Kurgu: Hikaye kendi içinde tutarlı olsa da onu ekrana aktarma tercihleri o kadar iyi olmamış gibi. Filmin sonlarına doğru sürpriz gelişmelerin yolunda ilerlerken ufak tefek virajları alamıyor. Geçmiş ile o an arasındaki gidiş gelişler önemli yerlerde kopuşlara neden oluyor. Konunun başı ile sonunu bağlarken geçen zamanlar çeşitli aksamalar sebebiyle o kadar inandırıcı gelmeyebiliyor.

Son Söz: Jordan Peele ilk filmi nedeniyle daha kredisi sağlam olan, başarılı olacağına inandığım bir yönetmen. Kendisini Alfred Hitchcock ile kıyaslamak için erken olduğunu düşünüyorum. 4-5 film sonra ancak karar verebiliriz bence. M. Night Shyamalan (evet bu soyismi de doğru yazdım mı diye kontrol etmek zorunda kaldım) gibi bir kariyeri olmasın bana yeter açıkçası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s