Marvel Cinematic Universe Genel Değerlendirme

11 yıl, 22 film, milyarlarca dolar gişe (film başı ortalama 929 milyon $ gişe) ve baştan aşağı değişen bir sinema endüstrisi. Iron Man sonrası sinemadan çıkan seyirciler işin böyle gelişebileceğini elbette düşünememişti ama Marvel (aslında Disney) yan ürünler ve gişe hasılatı ile bulunduğumuz yüzyılın en kolay para kazanma yollarından birisini keşfetmiş olabilir. Bakalım bu başarısı daha ne kadar devam edecek?

11 yıllık eğlenceli, coşku dolu, yer yer hayal kırıklığına uğratan uzun bir serüveni genel olarak değerlendirmeye hazır mısınız? Aslında bu yazıya başlamadan önce tüm filmleri bir daha izleme niyetindeydim ama çoğunu sinemada 2 defa izlediğim veya sonrasında başka online mecralarda tekrar üzerinden geçtiğim için hafızama güveniyorum kısmen. Değerlendirmede kısmen eksik veya hatalı yerler olabilir şimdiden affola. Ayrıca genel kıstas olarak şahsi beğenim ön plana çıktığı için sizin kafanızdaki listeyle de uyuşmayabilir. Olay da bu zaten, benim kıstaslarıma göre hazırlanmış bir liste bu, siz de tamamen kişisel sebeplerle bu listeye katılmayabilir, beğenmeyebilirsiniz. Liste kendi puanlama kriterlerimde en iyiden en kötüye doğru sıralanmıştır. Mümkün mertebe kısa tutmaya çalıştım ama bir yandan da kestirip atmak istemedim, umarım beğenerek okursunuz.

Notlar ve sebeplerini açıklamadan önce dürüst esnaflık gereği puanları önden yazayım gerisini okumak sizin tercihiniz olsun.
  1. Captain America: Winter Soldier
89/100, Marvel’ın aksiyon bombası. 21. yy’ın en iyi 10 aksiyon filminden birisi şimdilik.
Captain America: Winter Soldier scenes ile ilgili görsel sonucu
Dosta kalkan eller kırılsın…

Captain America origin filminden meh duygularla ayrılan, ilk Avengers filminde kendisine pek bayılmayan seyircileri şaşkına düşürdüğünden emin olduğum bir film. Kaliteli çekimler, soluksuz aksiyon, sünmeyen ama seyircinin ilgisini hep canlı tutan bir kurgu ve abartılmamış bir plot twist. Ayrıca filmin OST’si yine tüm MCU filmleri içinde en iyisi. Serinin en iyi gişesine imza atamamış olsa da açık ara kalitesi ile diğerlerinden kat be kat üstün. Bu filmden önce çok kayda değer işlere imza atmamış olan Russo biraderler artık alanının en bilinen isimlerinden birisi.

2) Iron Man

81/100, Everything has an end, has a beginning
Ä°lgili resim
Bittin gözüm aydın…

Bu kadar iyi bir açılış yapmasaydı MCU filmleri aynı ivmeyle devam edebilir miydi? Bence fan ilgisini ve konuya yabancıların merakını uyandırmak için gereken tüm her şey bu filmde mevcuttu. Kahramanla fiziksel ve mizaç olarak benzerlikleri bulunan, orta seviye bilinirliği olan bir Holywood yıldızı ile ekrana taşınmış, titizlikle yeniden yazılmış bir origin hikayesi ve teknik alanda herkesin ağzını açık bırakacak bir iş. Bu film sayesinde milyonlarca insan film bittikten sonra en az 10 dakika çıkacak kısa sahneyi görmek için salonda bekler oldu. Bir nesli kendisine esir etti Marvel. Bu başarı değilse nedir? (Bilmeyenler için trivia, filmin yönetmeni Iron Man’in badigardı Happy Hogan karakterini oynayan Jon Favreau)

3) Marvel’s The Avengers

80/100, olmasaydı olmazdılar…
Marvel's The Avengers ile ilgili görsel sonucu
We will rock you!

İlk toplama süper kahraman filmi. Çekilmeden önce ortalıkta yeterli referans oluşturabilecek ürün olmamasına rağmen hem sinematik anlamda hem de ticari anlamda başarılı olup, standartları belirleyen bir film. Kendisinden sonra gelen MCU filmlerini de esprili, neşeli anlatım dili, çekim teknikleri konusunda etkilemiş DC’nin de uyanıp pazarı komple kaptırmadan kendi filmlerini çekmeye yönelttiren bir iş. Thanos ile düğümlenecek hikayenin ilk ipuçları burada verildi.

4) Guardians of the Galaxy

79/100, nostalji, retro göndermeler, bol kahkaha
guardians of the galaxy vol 1 ile ilgili görsel sonucu
Rocket Racoon: Önemli olan boyu değil, işlevi.

Hiç beklenmedik bir anda çıkagelen, Marvel franchise içinde bilinirliği çok düşük olan, ama buna rağmen gişede beklenmedik bir başarıya imza atan eğlenceli bir iş. Komik, aksiyonu tadında ve çok renkli. Başrol oyuncusunu bir türlü sevememiş olsam da (Parks and Recreation’da da sevmezdim) hakkını teslim etmek gerekiyor. Bu film tamamen onun etrafında inşa edildi ve onun başarılı performansı Marvel’a hem sinematik anlamda hem de çizgi roman alanında cesaret verdi.

5) Ant Man and the Wasp

78/100, gururlu underdog, kimse anmasa da ismini seni unutmayacağız…
Ä°lgili resim
Kaptan, iş görüşmem var bu vapuru kaçıramam. Akbili karşıda inince bassam olur mu?

Eğlenceli konusu, başarılı oyuncular, kendi içinde tutarlı dinamikleri ile MCU’nun nedense çok ismi geçmeyen ama en başarılı işlerinden birisi. Seksapelli, aşırı popüler oyuncular olmayınca ve çok iddiası olmayınca nedense o kadar beğeni kazanmıyor anladığım. Sanmam ki çoğu MCU seyircisinin ilk 10 listesinde yer alsın. Filmin tek zayıf yanı aşırı goofy kötü adamları.

6) Captain America: Civil War

77/100, a.k.a Winter Soldier Pt. II veya Avengers 2,5
Captain America: Civil War ile ilgili görsel sonucu
Yeni İstanbul Havalimanında uzun süren taksi süreleri acelesi olan kahramanlarımızı mağdur etti…

Winter Soldier’a çoğu açıdan benzeyen ama belli anlarda onun kadar başarılı olamadığı için toplamda onun gerisine düşmüş bir iş. Yönetmenlerin önceki filmlerinde elde ettiği başarıyı tekrar etmeleri anlaşılır ama bu defa iş daha karmaşık. Hem MCU konu akışı açısından kritik bir dönüm noktası hem de Winter Soldier aksine çok fazla kahramanı istihdam etmeleri biraz karmaşaya yol açmış gibi. Russo kardeşlerin Avengers yönetmenlik konusunu devralmadan önceki antrenmanı gibi oldu diyebiliriz. Ayrıca o güne dek beyazperdede görünmüş en accurate Spiderman ilk bu filmde görüldü.

7) Thor: Ragnarok

74/100, eksiklerine rağmen ortalamanın üstünde
thor ragnarok ile ilgili görsel sonucu
Yeni nesil AVM masaj koltukları…

Thor bende hep Marvel evreninin köşede kalmış kahramanı gibi gelir. MCU içindeki yeri de spekülasyonlara açık. Ne kadar popülerdir, ne kadar önemli görürler çoğu kişi farklı düşünür. Thor ilk iki çok kayda değer olmayan filminden sonra bu filmle biraz sükse yapmayı, eleştirmen ve seyirci ilgisini çekmeyi başarabildi diyebiliriz. Aslında Thor gibi Marvel’ın en maskülen karakterinin bir Guardians of the Galaxy konseptiyle sunulması bence out of character bir seçim ama genel olarak çok eğlenceli olduğu için görmezden gelinebilir. Aslında film 60% Thor filmi 40% Hulk filmi. Yapımcılar böylece başka bir Hulk filmi için masrafa girmeyip tek taşla iki kuş vurmuşlardır diyebiliriz.

8) Doctor Strange

74/100, sınıfın eski çalışkan öğrencisi önceki ödevlerinden kopya çekerken yakalandı
doctor strange ile ilgili görsel sonucu
Hoşlandığım kız bana homeopati övdü. BANA!

Temelde bir Iron Man 1 senaryosu uyarlaması bu film (ilk Ant Man filmi de öyledir diyebiliriz) ama içindeki mistik ögeler, bilim ve ruhani dünyaya dair ortaya attığı tartışmalar, esprili dili ve mükemmel görsel efektleri ile listedeki yerini bileği ile hak ediyor diyebiliriz. Şimdilik Spiderman ve Hulk ile birlikte adına tek film çekilen kahramanlardan birisi. Ama MCU phase 4te kendisine daha fazla görev düşecek diye tahmin ediyoruz.

9) Black Panther

71/100, muhteşem diyemem neden bu kadar ses çıkarttığını da pek anlayamadım
Ä°lgili resim
Bayramdan bayrama, cenazeden cenazeye görüşüyoruz kuzen. Olmuyor böyle, arayı açmayalım…

Bu da temelde bir Thor uyarlaması aslına bakarsak. Diğer filmlerden öne çıkmasını sağlayan kötü adamların performansı. Michael B. Jordan ve Andy Serkis diğer MCU filmlerinde eksik olan düzgün, etkileyici kötü adam karakterini fazlasıyla beceriyorlar. Efektleri nedense kalite olarak ortalama MCU filmlerinden aşağıda.

10) Avengers: Age of Ultron

70/100, Joss Whedon’dan düzeyli bir elveda
avengers age of ultron ile ilgili görsel sonucu
Iftar öncesi İstanbul trafiği (temsili)

MCU filmleri içinde en çok hakkı yenen filmlerden birisi bence bu. Hikaye akışı içinde çok kritik bir yere sahip. Çoğu kilit konunun başlangıcı bu filmde filizleniyor ve artık şöhretin doruğunda olan oyuncuları şımarmadan düzgün bir iş çıkartmaya ikna edebilmek var işin ucunda. Joss Whedon bu ikisini de başarıyla yapıyor. Geri kalan tüm beğenilmeyen şeyler için bkz: Disney

11) Spider-Man: Homecoming

69/100, yuvaya hoş geldin Peter Parker
Ä°lgili resim
HŞŞŞ! Rahatsız etmeyin! Mary Jane için “flörte atmalık şarkılar” spotify listesi hazırlıyorum…

Yıllardır Sony elinde Spiderman’in bazen iyi bazen kötü işlerine tanık olduk. Kim oynarsa oynasın ortaya çıkan örümcek adam gerek Peter Parker gerekse alter egosu olarak çizgi romanlarda resmedilenden biraz farklı olarak karşımıza çıktı hep. Bu defa değil. Örümcek adam tam olması gerektiği gibi, tam da karaktere uygun bir aktör tarafından (özür dilerim Tobey Maguire, sen de çok iyiydin ama) ekrana taşındı (aslında kendisini ilk Civil War’da gördük) ve bir şekilde MCU’ya X-men’den önce dahil edildi. Filmin en zayıf yanı villain hikayesi. Yani daha düzgün bir origin hikayesi yazılamaz mıydı? Elbette yazılabilirdi.

12) Guardians of the Galaxy Vol. 2

69/100 Eğlenceli ve komik bir filme kıyasla duygusal bir devam filmi
Guardians of the Galaxy Vol. 2 ile ilgili görsel sonucu
Ben ölünce hepsi sana miras kalacak oğul!!

İlk filmin bir benzerini yapma denemesi. Aslında başarılı da denebilir. Ama şakalar genelde abartılı, etkisiz ve fazla ısrar edilmiş. Oysa duygusal açıdan daha başarılı aktarım yapabilecekken iki yönlü uğraşmaya çalışmış ekip ve oyuncular. Esas hikayeye çok katkısı yok ama zaman öldürmek için ideal. Ayrıca tüm MCU filmlerindeki en iyi after credit scene bunda.

13) Captain America: The First Avenger

63/100, aslında Winter Soldier gibi bir yapıt gölgelemese daha beğenilebilir ama kıyasa mahkum
captain america first avenger ile ilgili görsel sonucu
Açılın kapılar, Red Skull’a gidelim…

Ne ilk Iron Man kadar iyi ne de ilk (ve tek) Hulk filmi kadar kötü. Kahramanımızın dünyaya bakışını ve prensiplerini ve bunların sebeplerini öğrenmek için iyi bir film. Genel olarak değerlendirirsek başarısız olduğu bir yer yok (efektler biraz kötü gibi ama düşünürsek hangi filmin efektlerinden övgüyle bahsedebiliriz?) ama parladığı bir alan da yok esasında.

14) Avengers: End Game

62/100. MCU’nun hak ettiği değil, ihtiyacı olan final.
end game scenes ile ilgili görsel sonucu
Hepsinin ismini tek seferde sayabilene ödül var!

11 yıllık bir hikayenin finali. Aslında bu filmle genel olarak yapım ekibinden oyuncularına dek bir demir yorgunluğu hissediyoruz (politik gönderme yapmayacağım). Artık kariyerine yeni bir yön vermek isteyen oyuncular bu son üzerinde baya etkili olmuşlar ama son bir çabayla ellerinden geleni de esirgememişler. Kendisinden önce gelen Infinity War’un başarısız derleme girişimi sonrası arkada kalan dağınıklığı toplaması açısından bence iyi. Yeni kadro ve yeni katılımlar ile birlikte (X-men de dahil edilsin diyeceğim ama şimdilik onların dahil edilmesi planlarda yok) neler yapacaklar merakla bekliyoruz.

15) Thor: God of Thunder

58/100 MCU henüz mütevazi işler çıkarırken
thor 1 scenes ile ilgili görsel sonucu
Gölgelerin gücü adınaaa!!

Aslında filmin esas villain Loki hariç akılda yer eden çok fazla bir şey olmadığını belirtmeliyim. Efetkler eh, kadro aslında göz dolduruyor ama performanslar eh, konu kendini beğenmiş bir kahramanın halkla bütünleşip doğruyu bulması (yani eh). Bu film koskoca bir eh işte. Ama sadece Loki’yi hikayeye dahil etmesi bile yeterli. O olmasa kötü adam konusunda çok sıkıntı çekerlerdi.

16) Avengers: Infinity War

57/100 finalden önceki son viraj, biraz yalpalamalar var…
end game scenes ile ilgili görsel sonucu
Ah be. Ne güzel olurdu oysa değil mi?

Benim gözümde en önemli aksamalardan birisi bu film. Ara geçiş yapabilecekken daha karmaşık hale getiriyor ama doğası gereği çeşitli handikapları bünyesinde barındırdığı için hoş görülebilir. Derleyip toplayıp finale pas atma kısmını pek hakkıyla veremiyor. Ama ikonik finali nedeniyle bu eksikler biraz görmezden geliniyor gibi.

Buraya kadar sabırla gelebildiğini için tebrikler ve teşekkürler son 6 filmi biraz daha kısa açıklamalarla geçiştireceğim.

17) Ant-Man

57/100 iyi ki devam filmi gelmiş, bu haliyle çok bir şey ifade etmezmiş
ant man 1 ile ilgili görsel sonucu
Clark Kent’in telefon kulübesi varsa benim de küvetim var…

Film ekstra bir şey vaat etmiyor. İlk Iron Man filmi ile senaryo ve çeşitli sahneler açısından çok fazla benzerlikler var. Orjinalite düşük, durgun, biraz karışık bir film. Yer yer eğlenceli anları var ama bunlardan iyi bir film çıkar mı tam emin değilim.

18) Captain Marvel

57/100 atılan taş ürkütülen kuşa değmemiş
captain marvel ile ilgili görsel sonucu
Kree zorunlu askerlik kanunlarına eleştirel bir bakış….

Baş rol oyuncusu sebebiyle çok gürültü çıkardı ama film genel olarak bakınca ilgiye değer bir tarafı yok gibi. Ayrıca bu filme dek iyi kötü devam eden hikaye devamlılığı burada büyük bir darbe alıyor bence. Captain Marvel artık MCU’nun geleceği, umarım sonraki filmlerde daha düzgün bir iş çıkartırlar.

19) Iron Man 2

50/100, esas hikayeye katkısı yok, boş, sıkıcı ve anlamsız
iron man 2 ile ilgili görsel sonucu
Kimse benim kucaklamamdan kaçamaz…

Prodüktörler Thanos ve Avengers hikayesi akarken “bari arada biraz Iron Man satalım ne böyle boş boş duruyor?” diye çekmişler bu filmi. Iron Man 3’e kıyasla şaheser sayılır ama ilk filmi düşününce hayal kırıklığı.

20) Thor the Dark World

50/100 Beğenilmeyecek bir yanı yok ama beğenilecek bir yanı da yok

Esas hikayeye katkısı olup da bu kadar boş olan başka film yok diyebilirim. Sadece Loki için izlemek isteyebilirsiniz bunu.

21) Iron Man 3

43/100 Hikaye o kadar gereksiz ki, ilk izlediğimde Iron Man MCU için bitmiştir demiştim
Ä°lgili resim
….

Bu biraz düşündürdü. Aşırı sıkıcı ve keyifsiz bir film olmasının yanı sıra sonunculuk için çekiştiği rakibi çok güçlüydü ama belli açılardan biraz daha iyi olduğu için sınıfı geçebildi. Olmasa da olurmuş, hatta keşke olmasaymış dedirten ama nedense gişede aşırı başarılı olmuş bir film.

22) The Incredible Hulk

36/100 o kadar kötü ki Marvel bir devam filmi için bile uğraşmadı
the incredible hulk ile ilgili görsel sonucu
O hareketi yanlış yapıyorsun kardeşim…

Her açıdan öyle büyük bir başarısızlık ki. Başrol oyuncusu değişti, devam filmi çekilmedi, Avengers 2 de bir romans hikayesi yaratmayı deneyip sonra olmamış gibi davrandılar. İzlemesi, anlatması, yorumlaması sıkıcı bir film. Öyle ki MCU timeline a dahil olduğunu 3 sene önce kazara öğrendim.

Buraya dek sabırla hepsini okuyan arkadaşlara teşekkür ederim. İnanın yazması, planlaması, değerlendirmesi daha zordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s